Grafik Tasarım Özel Ders

Grafik Tasarım Özel Ders

Merhaba eğer grafik özel ders almak için buradaysan doğru yerdesin. 10 yılı aşkın bir zamandır grafik tasarım eğitmenliği yapıyorum. Bazı arkadaşlar sınıf ortamında işlenen eğitimi anlamakta zorluk yaşadığı için birebir eğitim almayı tercih ediyor. Eğer grafik tasarım özel dersini birebir eğitim şekilde almak istiyorsan beraber izleyeceğimiz plan doğrultusunda başarılı olacağımıza inanıyorum.

Farklı eğitim kurumlarında grafik tasarım derslerine girdiğim ya da grafik tasarım özel dersi verdiğim arkadaşların bir çoğu iş imkanı buldu ve bu arkadaşların bir çoğuyla halen iletişim halindeyim. Bazılarıyla ortaklaşa projelere imza atma aşamasında, bazılarına da sorun yaşadıkları konularda halen yardımcı olmaya devam ediyorum. Özetle eğitim bittikten sonra da iletişim halinde olmaya devam edeceğiz.

Grafik tasarım özel ders eğitimini sadece kullanılan programlar üzerinde değil, yapılan çalışmaların baskı aşamasında sorun çıkarmandan basıma girmesini sağlayan teknik bilgilere de fazlasıyla yer veriyorum. İster temel seviyede olsun ister ileri seviyede grafik özel ders eğitimini almak için temel bilgisayar bilgisine sahip olman gerektiğini de unutmasalsın.  

Neden Özel Ders

Birebir eğitim, öğrenme metodlarının en etkili biçimidir. Eğitimci, birebir eğitimde, ders boyunca bütün dikkatini öğrenci üzerinde yoğunlaştırma şansına sahiptir. Bu şekilde eğitimci, öğrencinin öğrenme alışkanlıkları ve bilgi seviyesini kolaylıkla anlayabilir ve ders programını ve dersin işleniş biçimini öğrenciye uygun olarak düzenleyebilir. Özel dersin farkı öğrencinin kendisine uygun çalışma sisteminde ve zamanlarda dersleri öğrenmesidir. Eğitmen bir konunun öğrenci tarafından iyice kavrandığına kanaat getirdikten sonra yeni konuların öğretimine geçerler. Özel derste öğrenciler istedikleri kadar temel veya karmaşık soruları sormakta özgürdürler.

* Özel ders birebirdir
* Özel ders kalıcıdır
* Özel ders sınavlara hazırlıkta önemlidir
* Özel ders esnek yapılıdır
* Özel ders dinamiktir
* Özel ders kolaylaştırıcıdır
* Özel ders güvenlidir
* Özel ders ilgi çekicidir
* Özel ders bakış açısını geliştirir
* Özel ders ile çabuk verim alınır
* Özel ders ezberci bir eğitim değildir

Neler Öğreneceksin

• Adobe Photoshop
• Adobe Illustrator
• Adobe Indesign
• Adobe Acrobat
• CorelDraw
• Tipografi 
• Tasarım Teknikleri
• Baskı Teknikleri
• Etkili Sunum ve Portfolyo Hazırlama

• Adobe Photoshop
Piksel bazlı çizim yapma imkanı sunan, fotoğraf manipülasyon işlemleri yapabilen, reklamlar ve görsel düzenlemeler yapılmasına imkan sağlayan modern teknolojinin en çok tercih edilen profesyonel grafik tasarım programıdır. 

Photoshop programı ile web, maskot tasarımı, fotoğraf manipülasyonu, afiş ve reklam hazırlama gibi işlemleri gerçekleştirebilirken, fotomontaj da yapılabilmektedir. 

• Adobe Illustrator
Adobe ailesinin vektörel tabanlı programı olan Illustrator; ambalaj tasarımı üzerine yaygın olarak kullanılan, multimedya ve grafikler için hazırlanmış bir illüstrasyon programıdır. 

• Adobe Indesign
Basılı ve dijital yayınlar için profesyonel bir sayfa mizanpajı uygulaması olan Adobe InDesign; web ve tablet uygulamaları için çeşitli içerikler tasarlayabilen, mizanpaj ön kontrollerini yapıp yayınlayabilen bir uygulamadır. Bu uygulama  kullanıcılarına; tipografi üzerinde hassas kontrol olanağı ve yerleşik yaratıcı araçlar ile kullanımı kolay bir tasarım ortamı sunmaktadır. Adobe Indesign ile kitap, dergi, gazete, katalog, broşür, kartvizit ve takvim gibi basım işlerinin baskıya verilene kadar süreçteki tüm hazırlığı a’dan z’ye kadar sürdürülebilmektedir.

• Adobe Acrobat
Adobe Acrobat; dünyanın en iyi PDF çözümünün yeniden tasarlanmış masaüstü sürümüdür. Bu uygulama; PDF'leri istenilen aygıtta doldurma, imzalama ve paylaşmayı mümkün kılan bir mobil uygulama içerir. Kullanıcılar; Adobe Acrobat ile basılı belgeler dahil istenilen dosyayı düzenleyebilirler . Hatta kullanıcılar bu programla basmak istedikleri bir kitabı sanal ortama atarak, kitabı bu ortamda ayrıntılı olarak inceleyebilir, üzerinde çalışabilir ve editörlüğünü yapabilir. 

• CorelDraw
CorelDraw tasarımcılar, grafikerler ve profesyonel sanatçılar için tasarlanmış  vektörel tabanlı bir grafik tasarım programıdır. Bu program özellikle masaüstü yayıncılıkta; dijital baskı, matbaa, tekstil, tabela, dış cephe kaplama gibi alanların tasarımında, kullanışlı arayüzü nedeniyle tercih edilmektedir. CorelDraw ile kullanıcılar grafik, illüstrasyon tasarımı yapabilir; reklam sayfası, kart, antetli kağıt, logo, mühür tasarlayabilir; gazete, broşür, dergi hazırlayabilir; fotoğraflar üzerindeki renkleri değiştirerek montaj ve efektler uygulayabilir ve çalışmalarını animasyonlara dönüştürebilir. 

• Tipografi 
Tipografi; yazıyı belli tekniklerle düzenleme ve etkili hale getirme işlemidir. Bu işlem, bazı otoritelerce sanat olarak da tanımlanmaktadır. Sistematik olarak bir yazı; içeriği ve görselliği olmak üzere, iki farklı açıdan mesaj vermektedir. Tipografinin iyi kullanılması, içeriğe duygu kazandırmak anlamına gelir.

• Tasarım Teknikleri 
Başarılı bir grafikerin en büyük özelliği yaratıcı olmasıdır. Tasarım Teknikleri Dersi; Temel Tasarım Tarihçesi ve renk seçimi, tipografi, mizanpaj gibi tekniklerin nasıl kullanılması gerektiğini öğreterek başarılı bir tasarıma ulaşılmasına ve kişinin hayal dünyasının genişlemesine olanak sağlar.

• Baskı Teknikleri 
Yapılan tasarımın baskı aşamasında sorun yaşatmaması için doğru tasarım teknikleri ve tasarımın baskıya gönderilirken ugulanması gereken adımlar.

• Etkili Sunum ve Portfolyo Hazırlama 
Yapılan çalışmalar ne kadar kaliteli olursa olsun; ancak iyi bir sunumla istenilen etki yaratılmaktadır. Etkili Sunum Dersleri’nde; bir sunumun fiziki yapısı, photoshop, illustrator ve indesign gibi tekniklerin nasıl kullanılması gerektiği ve sunum uygulama teknikleri öğretilir. Ayrıca bu derslerde, müşteriye özel ve kişisel kullanım amaçlı sunum hazırlama teknikleri ile ilgili önemli bilgiler de verilmektedir. İyi bir portfolyo ile; yapılan işin pazarlanması öğretilmekte ve global olarak en çok tık alan sitelerde yayınlanması sağlanarak, portfolyoların bilinirliği artırılmaktadır.

Kariyerine Katkıları

Grafik Tasarım eğitim paketini başarıyla tamamlayan kursiyerler, dünya çapında geçerli bir mesleğe sahip olurlar. Öğrenilen tüm bilgiler, en son ve en yaygın kullanılan grafik tasarım yazılımları ve bilgilerinden oluşur. Tüm kursiyerler bu eğitim sonrasında; grafik tasarım dünyasını keşfederek, bu alanın gerekliliklerini öğrenir ve sektörel trendleri takip edecek bir bakış açısına da sahip olurlar. Kursiyerler; eğitim süresince öğrendikleri kapsamlı yazılımlar sayesinde, yazılımlar arasındaki entegrasyonu da sağlayarak programları daha iyi ve daha pratik kullanabilme özelliğine kavuşurlar.

Kursiyerler için grafik eğitimlerini Bilişim Eğitim Merkezi’nde alıyor olmanın en büyük avantajlarından biri de; bilgisayar eğitimleriyle birlikte Tipografi, Tasarım Teknikleri, Etkili Sunum ve Portfolyo Hazırlama dersleriyle akademik bir eğitim alarak sektöre bir adım daha önde çıkma fırsatı yakalamaktır.

Nerelerde Çalışabilirsin ?

• Matbaa
• Reklam ajansları
• Grafik tasarım stüdyoları
• Fotoğraf stüdyoları
• Gazete ve dergiler
• Şirketlerin pazarlama ve reklam departmanları
• Tekstil tasarım 
• Ambalaj tasarım
• Cam-Vitray
• Serbest çalışma (Freelance)

Alınabilecek Ünvanlar

Grafiker, Grafik Tasarımcı, Desinatör, Dizgici, Renk Ayırımcısı gibi değişik pozisyonlarla başlanarak Art Direktörlüğe kadar uzanan başarılı bir kariyer elde edilir.